Ön hisz abban, hogy lehetséges játszva tanulni egy csapatépítő tréningen? Mi igen, és szeretnénk megmutatni azt is, hogy miért olyan fontos ez!
Sokan látnak potenciált a céges csapatépítésben, a tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy egy-egy ilyen esemény eredményessége igencsak változó lehet. A közös élmények határozottan jó alapot teremtenek a sikeres munkahelyi együttműködéshez, de biztos, hogy ennyi elegendő? Létezik egyáltalán olyan tréning, ami valóban a csoportkohézió erősödésével jár?
Szórakozás vs. valódi célok
Amit mindjárt az elején le kell szögezni, hogy bár a legtöbbször szinonimaként használjuk, a csapatépítő program és a tréning nem azonos. Az előbbi sem haszontalan, hiszen az oldott munkahelyi légkör már önmagában olyasmi, amit nem minden cég tudhat magáénak. A tréning azonban valami egészen más, ebben az esetben ugyanis konkrét célok szolgáltatják a hátteret.
Az emberi kapcsolódás természetesen nélkülözhetetlen, ugyanakkor felszínre kell hozni a rejtett tehetségeket, az egyéni készségeket és képességeket is. Egy igazán jó csapatépítő tréning közösségépítés és önismereti utazás egyben, a kettő együtt szükséges ahhoz, hogy a puszta szórakozásból megvalósult célok és érezhető fejlődés legyen. De hogyan néz ez ki a gyakorlatban?
Ami kötelező, nem működik
Ha a sikeres céges csapatépítés titkait szeretnénk megfejteni, nem kell messzire mennünk, elég, ha visszagondolunk a saját iskolás éveinkre. Ugye Önnél sem vált be, ha valamit erőltettek a szülők vagy a tanárok? Mindjárt elsőként kell egy jó alaphangulat és hozzáállás, ami csak akkor lesz meg, ha a tréning nem a dolgozók szabadidejéből vesz el. Talán elvész egy munkanap, de kamatostul megtérül!
Ugyanez igaz a feladatokra is, ami erőltetett és értelmetlennek hat, ellenállást fog kiváltani, ezért mindenképp kell egy csipetnyi játékosság. A nevetés nem jelenti azt, hogy komolytalanná válik az esemény, a csapatépítésre egyszerűen nem lehet szigorú oktatásként gondolni, a hatékonyság kulcsa a játszva tanulás, akár csak a gyerekeknél. Van átmenet a céltalan szórakozás és a kötelező képzés között.
És akkor mi az eredmény?
- Együttműködés és empátia erősödése: egymás emberi oldalának megismerése, személyes kapcsolatok kialakulása nélkül semmi sem megy
- A problémakezelés fejlődése: szakmai kihívások mindig akadnak, de ha mindenki igazán beleteszi magát a helyzetekbe, nincs lehetetlen
- Munkahelyi szerepkörök tisztázása: egy ütős csapatban mindenki tudja, miben jó és pontosan hol a helye a közös munkában
- Az érdekek tudatosítása: az a bizonyos hajó csak akkor halad, ha mindenki evez, a dolgozó sikere egyben a cég sikere is, és fordítva
- Konkrét problémák megoldása: van kiút a rejtett feszültségekből, fluktuációból vagy épp kiégésből fakadó mindennapi helyzetekből
Irányítottság és rendszeresség
A jó tréning valós eredményeket hoz, azonban egyetlen esemény nem képes csodákra, csupán elindít valamit, nem beszélve arról, hogy a csapat összetétele is változhat, ám évente egy-két alkalom már hosszú távú sikerrel kecsegtet. Szükség van egyfajta ciklikusságra is, a csapatépítő lendületet adhat egy nagyobb projekt előtt vagy szolgálhat jól megérdemelt pihenőként, de ezt is fel kell építeni.
Nos, mit gondol, lenne értelme belevágni? Ha érdekelné egy játékos, ám hatékony csapatépítő tréning Győrben vagy akár egy komplett stratégiára lenne szüksége, ránk számíthat. Profi trénerekkel, jól felépített tematikával és rengeteg kreativitással várjuk, hogy az Ön cégét is egy egészen új irányba vigyük a csapat erejét kihasználva!